Niedrogie piece z dwiema funkcjami – ostatnia okazja

W połowie września 2015 roku weszły w obieg nowe rozporządzenia, które wprowadziły dla producentów obostrzenia w kwestii wprowadzenia na rynek kotłów zasilanych gazem o efektywności niższej niż 86 procent. Efektem takiej sytuacji jest ograniczenie asortymentu zasadniczo jedynie do pieców kondensacyjnych dla najnowszych układów C.O.. Do września 2018 wyjątkowo mają możliwość produkcji na wymogi UE piece z otwartą komorą dwudwubiegowe, które w naszych warunkach są podstawą przy zamianie pieca dwuobiegowego w domu np:

– Piec na gaz dwufunkcyjny Beretta Quadra II 8-24kW

– Piec na gaz dwupłaszczowy Junkers Ceraclass 14-24kW

– Piec na gaz dwupłaszczowy Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Piec gazowy dwufunkcyjny Ariston Clas Evo 10-24kW

Także tylko i wyłącznie do września 2018 na potrzeby UE będą produkowane najtańsze piece kondensacyjne o wysokiej emisji tlenków azotu, jakie są opcją dla kotłów z zamkniętą komorą, jak na przykład.:

– Piec gazowy dwuobiegowy Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Piece gazowe tego typu prawdopodobnie będą jeszcze jakiś czas obecne na rynku do zakończenia stoków i będą mogły być montowane. Wyznacznikiem jest tu norma o “wprowadzeniu towaru do obrotu”. Jeżeli produkt znalazł się w obrocie (na stokach sprzedawcy, sklepu) przed wyznaczoną datą, to może być legalnie sprzedany i zainstalowany. Co w sytuacji, gdy wyczerpie się rezerwa magazynowa? W obrocie zostają klasyczne kotły kondensacyjne spełniające wyższe wymogi do sprawności oraz emitowania związków azotowych.Osoby wymieniające przestarzały kocioł dwuobiegowy, będą zmuszone zapłacić więcej na zakup kotła z funkcją kondensacji, jak również przeróbki systemu kominowego.