Programator Danfoss Icon – Regulacja PWM

Programatory Danfoss Icon to najnowsze urządzenia dołączone do oferty w 2017 roku dedykowane do ogrzewania podłogowego. Propozycja Danfoss Icon opiera się na dwóch typach. Bazowy typ, w którym nastawiamy temperaturę i wskazujemy typ grzania podłogowego zależny od bezwładności cieplnej, jest łatwy w obsłudze. Drugie urządzenie posiada dodatkowo programator 7-mio dniowy oraz łącze na opcjonalny sensor podłogowy. Dzięki temu jest możliwość automatycznego obniżania temperatur na noc i gdy jesteśmy nieobecni według jednego ze wskazanych programów 7-mio dniowych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dodatkowy czujnik temperatury podłogi warto wykorzystać, gdy:

– temperatura podłogi powinna być stała,

– stosujemy zasilanie układu podłogowego z pieca o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy dopilnować, aby nie przegrzać podłogi szczególnie, kiedy jest wykonana z drewna.

Sterowanie PWM

Regulacja szerokością impulsu (PWM) to najbardziej skuteczna metoda regulacji obiegiem grzejnym o znacznej bezwładności cieplnej. Do tych układów grzewczych zaliczają się:

– wodne ogrzewanie podłogowe

– elektryczne ogrzewanie podłogowe

– podłogówka wodna w starych instalacjach o dużej pojemności wodnej

W odróżnieniu od podstawowego termostatu, jaki załącza się i wyłącza tylko dla ustawionej temperatury, termostat PWM robi to w inny sposób. Wybiera “okna czasowe” uruchomienia i wyłączenia elementu grzejnego tak, aby podtrzymać temperaturę najbliżej ustawionej temperatury i dogrzewa: niedługimi impulsami nawet, gdy temperatura docelowa została uzyskana. Dzięki temu szybciej reaguje na wahania temperatury, co procentuje wyższą ekonomiką pracy. Termostaty Danfoss Icon mają możliwość sterować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Ze względu na dobrą cenę można pokusić się o dopasowanie ich do grzania na prąd. Wystarczy dołożyć mini przekaźnik z cewką na 230V i stykami o maksymalnym obciążeniu 16 A. Cena takiego przekaźnika to ok. 16-20 zł. Takie rozwiązanie polecamy zainteresowanym z wiedzą elektrotechniczną.