Jaka klimatyzacja do domu

Wybór klimatyzatora jest zależny od kilku elementów: możliwości montażowych, kubatury pomieszczeń oraz opcji dodatkowych. Klasyczne układy klimatyzacji w wersji split wymagają montażu jednostki na budynku. Należy znaleźć odpowiednie miejsce na jednostkę zewnętrzną oraz rozprowadzić do pomieszczeń instalację z czynnikiem chłodzącym do zasilania jednostek pokojowych.

Zakładając na zewnątrz jednostkę zewnętrzną trzeba pamiętać że poziom hałasu na granicy naszej posesji nie może nie może być większy niż 50dB. Należy przeliczyć dodatkowo wartości z karty katalogowej w zależności warunków zabudowy. Elementy wewnętrzne klimatyzatora mogą być wykonane jako ścienne lub sufitowe.

Przykładem takiego urządzenia jestKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 5/28/5,13 kW. Moc klimatyzatora w największej mierze zależy od kubatury budynku. Typowo zakłada się wartości na poziomie 80-120 W mocy chłodzącej na m2 pomieszczenia dla wysokości 2,65m. Ogromny wpływ ma także ilość światła słonecznego a tym samy przeszklenia. W pomieszczeniach wykorzystywanych prze grupy osób należy także mieć na uwadze ich ilość oraz moc na poziomie 120-180W od osoby w zależności od charakteru aktywności.

Z funkcji dodatkowych warto wybrać funkcję ogrzewania. Nowoczesne klimatyzatory w ze sprężarką inwerterową potrafią efektywnie ogrzewać budynki w okresach przejściowych a nawet przy lekkiej zimie. Koszt takiego ogrzewania jest dużo niższy niż grzejnikami elektrycznymi.